Dlaczego w 2020 warto skorzystać z fotowoltaiki? - Fotowoltaika Portal

fotowoltaika montaż katowice

Panele fotowoltaiczne a środowisko

Fotowoltaika jest coraz prężniej rozwijającą się dziedziną nauki oraz technologii. Firma działająca w branży fotowoltaicznej zajmuje się sprzedażą oraz montażem paneli słonecznych zarówno dla celów przemysłowych, jak i p

Dlaczego w 2020 warto  skorzystać z fotowoltaiki? - Fotowoltaika Portal fotowoltaika montaż katowice
rywatnych. Coraz większe zainteresowanie rozwiązaniami, które wykorzystują energię z odnawialnych źródeł, jest bardzo korzystne ze względów środowiskowych. Panele fotowoltaiczne korzystają z energii słonecznej, która stanowi jedno z odnawialnych źródeł energetycznych, w celu przemiany jej w prąd elektryczny. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych jest rozwiązaniem posiadającym wiele zalet, zwłaszcza ekologicznych. Im więcej energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł, tym lepiej dla planety. Montaż paneli słonecznych, szczególnie w większych miastach, skutkuje zmniejszeniem smogu, który posiada negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i na zdrowie ludzi. Wielu ekologów zachęca ludzi do inwestowania w odnawialne źródła energii, gdzie jednym z lepszych rozwiązań ekonomicznych i ekologicznych jest fotowoltaika.


Rozróżnienie między panelami a kolektorami słonecznymi

Niektórym ludziom panele fotowoltaiczne mogą mylić się z kolektorami słonecznymi. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne korzystają z energii promieniowania słonecznego. Jednak funkcja paneli oraz kolektorów słonecznych jest odmienna, ponieważ panele fotowoltaiczne wytwarzają w głównej mierze energię elektryczną, natomiast kolektory słoneczne służą do wytwarzania energii termicznej. Sama zasada działania w panelach słonecznych znacznie się różni od kolektorów słonecznych. Kolektor słoneczny przemienia energię słoneczną na ciepło, podczas gdy panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Tym, co może najbardziej mylić niedoświadczonego obserwatora jest również wygląd kolektorów i paneli, ponieważ obydwa są montowane najczęściej na dachu i posiadają podobny kształt i kolor. Po bliższym przyjrzeniu się można jednak dostrzec krystaliczną strukturę paneli fotowoltaicznych, natomiast kolektory słoneczne są czarne i matowe.


Wykorzystanie fotoogniw w mieście

Panele fotowoltaiczne większości osób kojarzą się z konstrukcjami montowanymi głównie na dachach budynków mieszkalnych. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne, ponieważ panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w domach prywatnych jako dodatkowe źródło energii. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie fotoogniw, ponieważ fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie również w przemyśle. Fotoogniwa mogą być używane nie tylko na dachach domów prywatnych i w elektrowniach słonecznych, ale także w przestrzeni miejskiej. W nowoczesnych miastach europejskich coraz częściej można spotkać wykorzystywanie fotowoltaiki do różnych celów. Najprostszym przykładem zastosowania ogniw fotowoltaicznych są stojące lampy i lampki zasilane energią słoneczną. Również w turystyce wykorzystywane są zdobycze technologii fotowoltaicznej w postaci promów turystycznych, które do poruszania się korzystają z paneli fotowoltaicznych. Zwłaszcza w słonecznych miejscach Europy fotoogniwa mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zasilania przeróżnych obiektów, takich jak na przykład latarnie.


Klasyfikacja fotoogniw

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.



© 2019 http://fotowoltaika-portal.gazeta.klodzko.pl/