energetyce. Do roku 2050 zgodnie z planem będziemy produkować energię zupełnie pozbawioną emisji dwutlenku węgla.
Wszystko zostało postawione na jedną kartę. Będziemy bazować na tym co matka natura nam dała. A daje ona codziennie niesamowite ilości energii.
Zatem zaprzestajemy produkcji energii na podstawie spalania zasobów z ziemi.
Teraz trzeba ujarzmić moc, którą widzimy codziennie w przyrodzie.
A więc tak zwane odnawialne źródła energii.
Są to sposoby wykorzystania energii wiatru, pływów morskich oraz energii światła słonecznego. Najwięcej się stawia na rozwój farm wiatrowych oraz na kolektory słoneczne.
Panele fotowoltaiczne stawia się zarówno na małych domach jednorodzinnych jak i na większych budynkach i całych dużych zakładach przemysłowych. Fotowoltaika, to już na dzień dzisiejszy jeden z lepszych produktów eksportowych Polski. Natomiast energia odnawialna to będzie najważniejszą gałęzią polskiej gospodarki.
W końcu nie będą do nas
Dzisiaj możemy mieć darmową energię i nie płacić za prąd. Taką możliwość daje nam fotowoltaika, która jest coraz bardziej popularna. Wydaje się, że po prostu coraz więcej ludzi wierzy w jej skuteczność i chętnie inwestuje w kolektory słoneczne, chociaż nie są one najtańsze. Dużo jednak dają dotacje, które pozwalają pokryć część inwestycji. Dzięki temu szybciej inwestycja się zwraca i ludzie zauważają, że energia odnawialna jest naprawdę możliwa.
Warto więc pomyśleć już teraz o kolektorach słonecznych. Oczywiście będzie to dla wielu osób spora inwestycja, ale szybko się zwróci i w przyszłości będziemy mogli korzystać z całkowicie darmowej energii. Przestaniemy być zależni od zakładów energetycznych i będziemy mieć dostęp do własnego prądu. W końcu nie będą do nas przychodzić rachunki za energię, które czasami bywają naprawdę wysokie. Jeżeli byśmy podliczyli wszystkie rachunki, to okazałoby się zapewne, że panele słoneczne są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Warto się nad tym zastanowić.
Oto trzy najważniejsze powody dla których
Istnieje szereg zalet przemawiających za energią odnawialną, której popularność w ostatni czasie dynamicznie rośnie. Oto trzy najważniejsze powody, dla których warto dokonać zakupu paneli słonecznych.
Pierwszym plusem jest oczywiście zmniejszenie potrzeb cieplnych budynku i ograniczenie pracy głównego źródła ciepła. Kolektory słoneczne, które zastosujemy przekładają się bezpośrednio na ograniczenie zużycia paliwa lub energii elektrycznej.
Drugą zaletą jest najniższy koszt wytworzenia ciepła. Praca instalacji solarnej wymaga minimalnych nakładów energii elektrycznej niezbędnej do zasilania pompy obiegowej i sterownika. Najniższe koszty wytwarzania ciepła przez kolektory słoneczne, w praktyce mogą oznaczać np. najniższe koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Innym ważnym plusem jest także ekologia. Fotowoltaika zdecydowanie przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.
Energia odnawialna to inwestycja ma długie lata, a zakup ten mimo dużych kosztów początkowych posiada szereg zalet.
Energia promieni w kolektorze przekazuje swoją
fotowoltaika umożliwia człowiekowi otrzymywanie energii promieni słonecznych, oraz przemianę tej energii w energię elektryczną. Koszt uzyskania takiej energii jest dużo tańszy. Dlatego też w domach mieszkalnych po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych pozyskiwany prąd elektryczny jest znacznie tańszy. Montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów: Musimy dokonać zakupu paneli fotowoltaicznych i inwertera. Inwerter umożliwia nam zmianę prądu stałego w prąd zmienny. Do tego musimy jeszcze doliczyć wydatek na montaż paneli fotowoltaicznych.
Kolektory słoneczne są to urządzenia, które umożliwiają przemianę energii promieni słonecznych na ciepło. Energia promieni w kolektorze przekazuje swoją energię nośnikowi ciepła. Tym nośnikiem może być gaz (powietrze) lub płyn (woda lub glikol).
Ze względu na ochronę środowiska energia odnawialna obecnie zyskuje coraz większe znaczenie. Źródłem tej energii może być woda (fale morza, rzeki, pływy morza), wiatr (elektrownie wiatrowe), Słońce, energia geotermalna (pozyskiwana z głębi ziemi), energia aerotermalna (pozyskiwana z powietrza), energia hydrotermalna (pozyskiwana z wody), Energia może być także pozyskiwana ze spalania biomasy.